Neuroradiology Course Schedule

August 6-9, 2018    

Monday, August 6, 2018

8:00 – 8:45 a.m. Spectrum of Central Nervous System Infections Dr. Koeller
8:50 – 9:35 a.m. Lymphoma and Uncommon Neuroepithelial Tumors
Dr. Koeller
9:45 – 10:30 a.m. Suprahyoid Neck I: Masticator, Parotid and Parapharyngeal Spaces  
Dr. Shatzkes
10:35 – 11:20 a.m. Sella and Parasellar Region
Dr. Phillips
11:30 – 12:15 p.m Suprahyoid Neck II: Pharyngeal Mucosal, Parapharyngeal, Retropharyngeal and Danger Spaces
Dr. Shatzkes
12:15 – 1:15 p.m. LUNCH
1:15 – 2:00 p.m. Suprahyoid Neck III: Carotid Space, Cervical Lymph Nodes and Non-Nodal Neck Masses Dr. Phillips
2:05 – 2:50 p.m. Suprahyoid Neck IV: Oral Cavity and Submandibular Space
Dr. Shatzkes
3:00 – 3:45 p.m. Intraxial Masses: Gliomas and Tumor Markers - Part 1
Dr. Smirniotopoulos
3:50 – 4:35 p.m.
Intraxial Masses: Gliomas and Tumor Markers - Part 2
Dr. Smirniotopoulos

Tuesday, August 7, 2018

8:00 – 8:45 a.m. Infrahyoid Neck and Visceral Space: Thyroid, Parathyroid, Hypopharynx and Larynx
Dr. Phillips
8:50 – 9:35 a.m. Orbit
Dr. Shatzkes
9:45 – 10:30 a.m. Skull Base and Sinonasal Anatomy and Inflammatory Disease Dr. Phillips
10:35 – 11:20 a.m. Skull Base and Sinonasal Tumors  
Dr. Shatzkes
11:30 – 12:15 p.m. Stroke – Central Nervous System Ischemia
Dr. Phillips
12:15 – 1:15 p.m. LUNCH
1:15 – 2:00 p.m. Neoplasms of the Meninges
Dr. Smirniotopoulos
2:05 – 2:50 p.m. "Pinealomas" and Other Pineal Region Masses
Dr. Smirniotopoulos
3:00 – 3:45 p.m. Other Extraaxial Masses: Non-Glial Lesions
Dr. Smirniotopoulos
3:50 – 4:35 p.m. Neuro Case Review
Dr. Nathan

Wednesday, August 8, 2018

8:00 – 8:45 a.m Degenerative Disease and Infection of the Spine
Dr. Shih
8:50 – 9:35 a.m. Imaging of Demyelinating Processes 
Dr. Shih
9:45 – 10:30 a.m. Cerebral Intraventricular Neoplasms 
Dr. Shih
10:35 – 11:20 a.m. Spinal Neoplasms
Dr. Shih
11:30 – 12:15 p.m Vascular and Miscellaneous Lesions of the Spine
Dr. Shih
12:15 – 1:15 p.m. LUNCH
1:15 – 2:00 p.m. Phakomatoses: NF1, NF2, Tuberous Sclerosis, VHL, Sturge-Weber Syndrome: Part 1    
Dr. Smirniotopoulos
2:05 – 2:50 p.m. Phakomatoses: NF1, NF2, Tuberous Sclerosis, VHL, Sturge-Weber Syndrome: Part 2       
Dr. Smirniotopoulos
3:00 – 3:45 p.m. Imaging of the Temporal Bone: Anatomy and Congenital Lesions 
Dr. Koeller
3:50 – 4:35 p.m. Imaging of the Temporal Bone: Infectious and Neoplastic Lesions
Dr. Koeller

Thursday, August 9, 2018

8:00 – 8:45 a.m. Multimodality Imaging of Dementia and Cognitive Decline
Dr. Hunt
8:50 – 9:35 a.m. Advanced Imaging of Gliomas  
Dr. Hunt
9:45 – 10:30 a.m. Malformations of the Pediatric Brain
Dr. Shih
10:35 – 11:20 a.m. Pediatric Spine Malformation
Dr. Shih
11:30 – 12:15 p.m.
Intracranial Vascular Malformations
Dr. Shih


*Schedule subject to change

 

Neuroradiology Categorical Course

August 6-9, 2018

This course will identify imaging characteristics of lesions involving the brain, spine, head and neck that allow for narrowing of the differential diagnosis, along with illustrating how the underlying pathology of the lesion contributes to its imaging characteristics.

Learn More ยป